SSS

Sıkca Sorulan Sorular

Oyun Yazılımı Nedir?

Oyun yazılımı bir oyunun tüm algoritmaları ile kodlanması ve grafikleri hazırlanarak sistemli olarak çalışmasıdır. Oyun yazılımı dışında oyun programlama olarak da geçmektedir.

Oyun Yazılımcısı Kimdir?

Oyun yazılımcısı oyunun tüm detaylarını koordine edebilen yüksek bilgiye sahip hayal gücü yüksek kişilerdir. Her oyun yazmaya çalışan oyun yazılımcısı değildir.

Oyun Yazılımcısı Kazançları Nelerdir?

Oyun yazılımcısının kazançları genelde normal bir yazılımcıya göre daha fazla uzmanlık istediğinden fazladır.

Oyun yaparak Ne Kadar Kazanabilirim?

Oyununuzun cinsine, kitlesine, kazanç modellerine veya reklam modellerine göre kazançlarınız değişebilmektedir. Türkiye oyun sektöründe 2018 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleşmiştir. Dünya üzerinde bu rakamlar çok ciddi rakamlara ulşamakta ve büyüklüğünden söz ettirmektedir. Bazı oyunların tek başına kazançları 1 milyar doların üzerinde olmaktadır.

Oyun Yazılımcısı Nasıl Olunur?

Oyun yazılımı yapmak isteyen kişilerin öncelikle yazılım dillerinden bir kaçını bilmesi gerekmektedir. Yazılım dillerini öğrenmenin dışında oyun mantığını kurabilecek algoritma kurma yeteneğine sahip olunmalıdır. Oyun yazılımı yapma işlemi koordinasyon isteyen bir iştir.

Oyun Yazılımcısı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Oyun yazılımcısı olmak isteyen kişilere destekler vermekteyiz. Desteklerimiz sayesinde hep birlikte gelişmekte ve büyümekteyiz. İnsana yapılan yatırım en iyi yatırımdır.

Oyun Yazılım Dilleri Nelerdir?

Oyun yazmak için gereken dilleri sınırlayamayız. Öncelikle ne tür bir oyun ve hangi platformlarda yayın yapmamız gerek diye sormalıyız kendimize. Bu konuları hallettikten sonra nasıl yaparız sorusuna cevap vermeliyiz. En kısa en çabuk şekilde çalışma yapılır ve testler yapılır. Flutter, C#, C++, Php, Python, Xcode, Visual Basic, Ruby gibi bir çok dil kullanılmaktadır.

Oyun Yazılım Programları Nelerdir?

Oyun yazmak için programa ihtiyacınız yoktur. Oyun yazma işlemlerinde yardımcı programlardan destek alabilirsiniz. Bilginize güveniyorsanız not defterinde bile yazabilir veya Android Studio, Xcode, Python Editör gibi çoğaltabileceğimiz bir çok yardımcı program bulunmaktadır.

Oyun Yazılımlarını Birden Fazla Kişiye Mi Dağıtıyorsunuz?

Özel yazılım isteklerini talep eden kişiye yapmaktayız. Anlaşmamız dahilinde birçok kişi ya da tamamen ona özel olarak yazılmaktadır. Kendi adımıza yaptığımız yazılımları kullanım amacına göre lisanslayıp haklarını saklı tutmaktayız.

Oyunları Nasıl Yapıyorsunuz?

Oyunları bahsettiğimiz şekilde tamamen sıfırdan kodlayarak yapıyoruz. Hazır kalıpları kullanmak bizim özgür ruhumuza ters geliyor. Tamamen özgün yazılımlar için sınırları ortadan kaldırıyoruz.

Oyun Yazılımı İçin Hosting Gerekli Mi?

Bu tamamen yazılımın durumu ile alakalıdır. Eğer bazı bilgiler depoluyor veya işlemler yaptırıyorsanız bunlar için hosting veya sunucu barındırabilirsiniz. Çevrimdışı oyunlarda veya bilgiyi kendi tarafınızda saklamadığınız durumlarda hosting veya sunucu barındırmak zorunda değilsiniz.

Kodsuz Oyun Yazılımı Yapılır Mı?

Kısmen yapabilirsiniz. Bu işlemler için internet siteleri veya programlar bulunmaktadır. Bu işlemlerde tam istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Kodsuz Oyun Yazılım Programı Tavsiye Edermisiniz?

Hayır. En basit işlemde bile sizden ücretler istenmektedir. Ücretsiz yapsanız dahi programların telif hakları onlarda olacağı için sizden ek ücretler isteyebilirler. Mobil yazılımlarda ise size apk imzalamalarını vermemektedirler. Bu sebepten dolayı hiç bir güncelleme gönderemeyebilirsiniz. Hatta programı geri çekebilirler veya gelirden pay isteyebilirler.

Oyun Yazılım Şirketleri Hangileri?

Oyun yazılım firmaları diye doğrudan bir başlıktan söz edemeyiz. Genelde yazılım şirketleri oyun yazılımı konusunda destek vermektedir. Asıl işi oyun yazılımı olan çok az sayıda firma bulunmaktadır. Oyun yazılımı yapmak normal bir yazılımdan çok daha zahmetlidir. Her firmaya güvenmeyiniz.

Oyun Yazılım Kursu Faydalı Mı?

Oyun yazılım kursu veren bir ekip değiliz. Fakat oyun yazılım kursu yerine insanların bu alanda ilerlemesi için onlara elimizden geldiğince eğitim vermekte, bilgilendirmekte ve yardımlar etmekteyiz.

Oyun Yazılımı Kitapları İşe Yarar Mı?

Oyun yazılım kitabı diye doğrudan kitaplar işinize yaramayacaktır. Öncelikle yazılım dilleri hakkında bilgili olmalısınız. Bu adımı atladıktan sonra kitaplardaki pratik işlemleri takip edebilirsiniz.

Oyun Programlama Staj İmkanı?

Oyun yazılımı için staj yapmak isteyenler için bir çok avantajımız bulunmaktadır. Kendimize bir çalışan yerine yeni ekip arkadaşları yetiştiriyoruz.

Oyun Yapma Sitesi Var Mı?

Oyun yapma sitesi diye konu ele almak bize çok amatörce gelmektedir. Oyun yapma işlemini kimse size al yap diye vermez. Bunlar kısa vadede avantajlı görünse de uzun vadede çok büyük sorunlara yol açabilirler.